Zachowanie trzeźwości w wakacje i święta

Trzeźwe wakacje mogą być trudne, z różnych powodów. Nie tylko jesteś zestresowany, ale możesz zostać poproszony o umieszczenie się w środowisku, które wyzwala dla Ciebie. W czasie wakacji alkohol jest wszędzie i nie każdy może zrozumieć, czym naprawdę są trzeźwe wakacje. Trzeźwość w czasie wakacji będzie wymagała dużo pracy i dużo przygotowania.

Daj znać swojej rodzinie, że masz trzeźwe wakacje

Twoi przyjaciele i rodzina muszą być po twojej stronie. Jeśli nie wiedzą, że starasz się pozostać trzeźwy, mogą bezmyślnie wprowadzić alkohol do twojego otoczenia. Jeśli ktoś nie szanuje twojej trzeźwości, nie musisz się z nim dalej komunikować. Poinformując system pomocy technicznej o twoich wakacjach z trzeźwością, będą mogli cię ostrzec z wyprzedzeniem, czy będziesz spożywał alkohol i będą cię obserwować w razie jakichkolwiek oznak stresu.

Prowadzenie tego typu rozmów z przyjaciółmi i rodziną może być trudne, ale jest to bardzo ważne, jeśli masz zamiar przebywać w ich pobliżu. Dla niektórych z nich przyjaciele i rodzina mogą być przyczyną nadużywania alkoholu w sobie i w sobie samym i należy się tym zająć.

Poświęć trochę czasu dla siebie.

Wakacje są naturalnie stresujące. Ludzie podróżują, wydają dużo pieniędzy i próbują żonglować wieloma rzeczami. Nie zapomnij wziąć trochę czasu dla siebie w okresie wakacyjnym, nawet jeśli oznacza to, że być może będziesz musiał przegapić jakieś wydarzenie lub dwa. Najlepiej nie naciskać zbyt mocno.

Skontaktuj się ze swoim sponsorem

Jeśli masz sponsora, możesz połączyć się z nim podczas wakacji lub zapytać, czy są spotkania, na które możesz pojechać. Jeśli nie masz sponsora lub nie czujesz, że to będzie skuteczne, możesz chcieć połączyć się z centrum leczenia. W ośrodku leczniczym możesz uczestniczyć w wydarzeniach związanych z terapią grupową lub iść sam na sam z terapeutą, gdy czujesz się zagrożony.

Bądź uważny na swoje wyzwalacze

Jest wiele rzeczy, które mogą skłonić kogoś do picia. Czasami jest to coś tak prostego jak powrót do starego miasta lub do domu rodzinnego. Jeśli wiesz, że istnieją pewne czynniki, które zachęcają cię do picia, musisz być ich świadomy i unikać. Zastanów się, czy twoja rodzina lub starzy przyjaciele mogą potencjalnie spowodować, że będziesz pić więcej.

Większość świątecznego picia zdarza się podczas wakacyjnych przyjęć, więc możesz chcieć ich całkowicie unikać, jeśli masz historię bycia na nich, a jednocześnie nie jesteś trzeźwy. Uważaj na swój nastrój. Jeśli zaczynasz mieć wrażenie, że masz na sobie trzeźwość, czas przestać, zastanowić się nad swoją trzeźwą strategią i sięgnąć do swojej sieci wsparcia.

Miej strategię wyjścia

Podczas wakacji, łatwo jest skończyć czując się "w pułapce". Możesz być w domu członka rodziny, albo na wakacyjnej imprezie u przyjaciół. Kiedy wchodzisz w miejsca, które mogą mieć alkohol lub inne pokusy, masz strategię wyjścia. Miej przyjaciela, który natychmiast wyjedzie z tobą, lub przygotuj się na to, abyś mógł wyjechać osobno.

Naucz się niektórych mechanizmów radzenia sobie z problemami

Wiele osób zwraca się w czasie wakacji do osób uzależnionych lub pijących jako sposób na radzenie sobie z istniejącym stresem lub jego łagodzenie. Zapoznanie się z mechanizmami radzenia sobie z terapeutą może pomóc w znalezieniu zdrowszych sposobów radzenia sobie z tym stresem, a w konsekwencji lepszych sposobów na cieszenie się trzeźwymi wakacjami. Terapia Poznawczo-Behawioralna może być pomocnym sposobem na reorientację i refragmentację, bez utraty trzeźwości.

Zajmij się sobą

Jeśli jesteś zestresowany lub zaniepokojony, zajęcie się sobą może być doskonałym sposobem na uziemienie. Zachowaj trzeźwość na wakacje, pakując swój grafik z rzeczami, które lubisz, od zakupów do spędzenia dnia z rodziną. Kiedy poczujesz, że możesz mieć nawrót choroby, możesz zamiast tego odwiedzić swojego terapeutę i podjąć zupełnie inną aktywność.

Czy martwisz się o nadchodzące trzeźwe wakacje? Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to upewnić się, że masz wsparcie, którego teraz potrzebujesz. Zadzwoń do The Right Step pod numer 17135283709, aby umówić się na wizytę już dziś.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej