Różnice w leczeniu alkoholizmu u kobiet i mężczyzn

kobiecy alkoholizm

Zarówno wśród pań, jak i panów notuje się coraz częściej chorobę alkoholową. Wiele osób decyduje się, na szczęście, na leczenie. Dostrzeżono jednak, że u każdej z płci powinno się kłaść nacisk na nieco inne czynniki w czasie leczenia, by było ono możliwie najskuteczniejsze. Dwóch lekarzy z Massachusetts General Hospital (MGH) przeprowadziło specjalne badania, by dowiedzieć się, jak dokładnie powinno się leczyć kobiety, a jak mężczyzn, by uwolnić ich od choroby alkoholowej. Okazało się, że u pań najistotniejsza jest nauka radzenia sobie ze smutkiem, natomiast u panów chodzi przede wszystkim o umiejętność odmawiania, gdy znajomi namawiają na wspólne picie. Naukowcy przeprowadzili badania na ponad 1700 pacjentach, z których 24 % stanowiły kobiety.

Eksperyment polegał na analizie różnych sposobów podejścia do kuracji odwykowej. W czasie jej trwania badani przechodzili leczenie i musieli odpowiedzieć na szereg pytań z nim związanych. Między innymi chodziło o sprawdzenie, czy znajomi pomagają, czy przeszkadzają w kuracji oraz czy leczeni potrafią bronić się przed ich ewentualnym, zgubnym wpływem. Sprawdzano też, jakie jeszcze czynniki mogłyby doprowadzić do ponownego rozpoczęcia picia i co chroni badanych przed ponownym zajrzeniem do kieliszka.

Właśnie w wyniku owego badania okazało się, że umiejętność radzenia sobie ze złymi nastrojami i emocjami była ważniejsza dla kobiet, a dla mężczyzn prym wiodła świadomość, że potrafią odmówić i powstrzymać się od spożycia alkoholu nawet w trakcie spotkań towarzyskich, czy przyjęć. Zarówno jednym, jak i drugim pomagały spotkania klubu AA i budowanie takiej sieci kontaktów towarzyskich, w której ludzie wspierali ich w leczeniu. Panowie byli szczęśliwsi, gdy zerwali kontakt ze znajomymi, którzy odciągali ich od dalszego leczenia. U obojga płci istotne było zwiększenie poczucia pewności siebie i kontroli nad sytuacjami życiowymi - nawet tymi trudnymi.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej