Pięć mitów o uzależnieniu od kokainy

Kokaina, bezsprzecznie, jest jednym z najbardziej uzależniających narkotyków ulicznych i pochodzi z rośliny kokainy. Prawie 25 milionów Amerykanów przynajmniej raz zgłosiło zażywanie kokainy. Ilustruje to uzależniającą siłę kokainy. Chociaż kokaina jest jednym z najczęściej nadużywanych narkotyków, mity o jej nadużywaniu są różne. Ważne jest, aby być świadomym nieścisłości związanych z uzależnieniem od kokainy, tak abyśmy mogli się przed nią uchronić. Poniżej przedstawiamy pięć najczęstszych mitów związanych z uzależnieniem od kokainy oraz fakty obalające te mity.

Zadzwoń do centrum The Right Step Center pod bezpłatny numer 888.234.1129 już dziś, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych terapii uzależnienia od alkoholu i narkotyków!

Mit: Kokaina wymaga długiego czasu, aby się z nią związać

Fakt: Kokaina jest substancją wysoce uzależniającą. Ludzie, którzy ją przyjmują, mogą stać się uzależnieni fizycznie i psychicznie już po kilku zastosowaniach. Naukowcy odkryli, że małpy uzależnione od kokainy naciskają batonik ponad 12 000 razy, aby otrzymać pojedynczą dawkę. Jak tylko ją dostaną, zaczynają naciskać poprzeczkę po więcej. Dlatego mit, że zahaczenie o kokainę trwa długo, jest niedokładny, a nawet pojedyncza dawka może być niebezpieczna.

Mit: Kokaina jest bezpiecznym narkotykiem

Fakt: Kokaina jest najczęściej zgłaszaną nielegalną substancją związaną z ofiarami śmiertelnymi związanymi z nadużywaniem narkotyków. Powoduje ona trzy razy więcej zgonów niż jakikolwiek inny nielegalny narkotyk. Należy zauważyć, że nadużywanie narkotyków na receptę przewyższa ostatnio nadużywanie kokainy jako głównej przyczyny wszystkich zgonów związanych z narkotykami. Kokaina jest jednak nadal śmiertelnym narkotykiem i w żadnym wypadku nie jest substancją bezpieczną.

Mit: Kokaina nie ma skutków ubocznych

Fakt: Kokaina może prowadzić do olbrzymich powikłań medycznych, w tym chorób serca, niewydolności oddechowej, udaru mózgu, drgawek i różnych powikłań żołądkowo-jelitowych. Inne efekty fizyczne to drgawki, nudności, nieostre widzenie, ból w klatce piersiowej, gorączka, skurcze mięśni i śpiączka. Dlatego mity o uzależnieniu od kokainy, że kokaina nie ma skutków ubocznych, są fałszywe.

Mit: To czyni cię lepszym sportowcem lub pracownikiem

Fakt: Ćwiczenia po zażyciu kokainy znacznie zwiększają ryzyko nieregularnego bicia serca i śmierci. W żadnym wypadku nie należy używać kokainy w celu zwiększenia swojej wydajności w pracy lub w sporcie. Fałszywe jest przekonanie, że kokaina pomoże Ci lepiej wykonywać swoją pracę.

Mit: To czyni seks lepszym

Fakt: Chociaż kokaina ma reputację afrodyzjaka, w rzeczywistości może sprawić, że będziesz mniej zdolny do ukończenia tego, co zaczniesz. W rzeczywistości przewlekłe używanie kokainy może upośledzać funkcje seksualne u mężczyzn i kobiet. Co więcej, u mężczyzn kokaina może powodować opóźniony lub upośledzony wytrysk. Ważne jest, aby zrozumieć te mity o uzależnieniu od kokainy, aby nie uzależniać się od tej niebezpiecznej substancji.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej