Jak długo trwa odwyk alkoholowy?

Odwyk alkoholowy polega na zaprzestaniu lub odstawieniu alkoholu - czasami po podjęciu leczenia stacjonarnego lub ambulatoryjnego w Twoim imieniu, a w wielu przypadkach w wyniku zobowiązania sądowego do leczenia uzależnień.

Rozpoczęcie odwyku - detoks alkoholowy

Nierzadko zdarza się, że odwyk alkoholowy rozpoczyna się od detoksu alkoholowego. Pacjenci mogą zgłaszać się w tym celu do odpowiednich placówek leczniczych. W naszej Klinice Optima przeprowadzany jest białostocki detoks alkoholowy. Po konsultacji lekarskiej następuje podawanie kroplówek, które pomagają przywrócić równowagę psychiczną pacjenta i ułatwiają mu rzucenie picia. Można również zastosować esperal, który zniechęca do picia.

Leczenie w trakcie odwyku alkoholowego

Klasyczny odwyk jest często stosowany w połączeniu z powyższymi metodami leczenia uzależnienia. Należy rozpocząć terapię indywidualną i/lub grupową w ośrodku leczenia uzależnień. Może to być lokalna klinika leczenia uzależnień lub ośrodek leczenia stacjonarnego. Uzależniony sam zdecyduje, jakiego rodzaju leczenia chce. Leczenie stacjonarne uzależnień jest zazwyczaj krótkoterminowe i zawsze następuje po nim leczenie stacjonarne.

Możesz zdecydować się na pobyt w ośrodku zamkniętym, jeśli jesteś świadomy negatywnego wpływu swojego otoczenia na Twoje wysiłki zmierzające do abstynencji, a rzucenie picia jest bardzo trudne. Często łatwiej jest utrzymać abstynencję, kiedy następuje zmiana środowiska i jest się w stałym kontakcie ze specjalistami.

Można też powiedzieć, że w ośrodku stacjonarnym pacjent zyskuje więcej w stosunku do długości terapii - jest tam codziennie przez kilka tygodni, co nie zdarza się w leczeniu ambulatoryjnym.

uwolnienie od uzależnienia

Czas trwania odwyku alkoholowego

Terapia uzależnień może być długim procesem. Odwyk alkoholowy polega na zaprzestaniu picia i poddaniu się wstępnej terapii. Trwa ona zazwyczaj kilka tygodni w ośrodkach stacjonarnych. Po niej następuje "terapia właściwa", która może trwać wiele lat.

Sytuacja może być nieco inna, jeśli Pacjent leczy się na prośbę i koszt rodziny. Takie działania mogą doprowadzić do wydania przez sąd nakazu poddania się leczeniu przez osobę uzależnioną. W tym przypadku jest to okres dwóch lat.

Sprawdź także: Ile czasu trwa odwyk narkotykowy?

Przebieg odwyku i jego efekty

Po zakończeniu odwyku alkoholowego po raz pierwszy, pacjent musi przestać pić. W trakcie leczenia psychoterapeuci uzależnień wzmacniają działania pacjenta. Gdy pacjent osiągnie trzeźwość i lepiej zrozumie problem, można rozpocząć terapię uzależnień.

Skupia się ona na: uświadomieniu i uświadomieniu Pacjentowi wpływu uzależnienia na jego życie, pomocy w rozpoznawaniu oznak i objawów głodu alkoholowego, pomocy w przerwaniu trzeźwości.

Odwyk alkoholowy musi być rozumiany przez osobę uzależnioną jako początek leczenia, a nie sposób na zaprzestanie picia. Specjaliści zajmujący się leczeniem uzależnień mają na tym etapie kluczowe zadanie: zwiększyć świadomość i zmotywować pacjentów do podjęcia leczenia.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej