Leczenie osoby uzależnionej od alkoholu

leczenie alkoholika

Alkoholizm jest uzależnieniem coraz częściej spotykanym w naszych czasach. Ponieważ to choroba, która w równej mierze dotyka również rodzinę uzależnionego, wiele osób decyduje się na specjalistyczne leczenie, by wyjść ze szponów nałogu. Jest to choroba zarówno ciała, jak i duszy. Człowiek nie sięgałby bowiem po alkohol, gdyby wszystko w jego życiu układało się pomyślnie i nie popadał coraz głębiej w uzależnienie, gdyby bał się, że może stracić wszystko co ma. Z jakiegoś powodu jednak alkoholik nie chce mieć kontroli nad swoim życiem i ucieka w alkohol. To wyraźny sygnał, że – prócz leczenia farmakologicznego, które ma na celu zniwelowanie negatywnych skutków spożywania alkoholu, jakie odczuł organizm alkoholika – należy pomóc osobie uzależnionej również psychologicznie.

Warto wiedzieć, że leczenie jest sprawą indywidualną, ponieważ specjalista musi uzgodnić z pacjentem jego przebieg i cele, jakie mają zostać osiągnięte. Rodzaj terapii musi zostać dostosowany do potrzeb konkretnego przypadku, więc jego wybór zależy w dużej mierze od pacjenta. Każdy decyduje się na swój sposób dochodzenia do zdrowia, jednak osiągnięcie go jest tu najważniejsze. Specjalista (lekarz psychiatra, psycholog, terapeuta) może połączyć leczenie farmakologiczne z psychoterapią, bądź też farmakoterapię z oddziaływaniami psychospołecznymi itd.

Farmakologiczne leczenie jest nadzwyczaj istotne, ponieważ w ten sposób można nie tylko naprawić szkody, jakie alkohol poczynił w organizmie chorego, lecz również zapobiec potrzebie dalszego picia poprzez zastosowanie odpowiednich leków. Następnie mogą one być wykorzystane także po zakończeniu leczenia, by chory nie powrócił do spożywania alkoholu. Po zakończeniu leczenia ważne jest również dalsze wsparcie psychologiczne w abstynencji, więc warto zapisać się na spotkania grup Anonimowych Alkoholików. Jesli nic nie zmieni się w życiu chorego, powróci on do swego uzależnienia. Istotne jest więc, by w czasie terapii poczynił przełomowe zmiany w swojej psychice, by lepiej radzić sobie z problemami w przyszłości.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej