Depresja i lęk

Depresja i lęk zawsze były ściśle związane z uzależnieniem. W wielu przypadkach są one czynnikiem wyzwalającym, który doprowadził człowieka do rozpoczęcia picia lub zażywania narkotyków. Z czasem mogą być nawet związane z oczyszczaniem się. Dzieje się tak dlatego, że zmiany chemiczne wywołane przez narkotyki i alkohol są tymi samymi chemikaliami w mózgu, które kontrolują depresję i lęk i mogą wymagać kompleksowego programu leczenia z podwójną diagnozą, aby uzyskać czystość. Przyjrzyjmy się, jak te dwie rzeczy są tak ściśle związane zarówno z uzależnieniem, jak i wyzdrowieniem.

Depresja i lęk prowadzą do uzależnienia

Odkryto, że wyższy odsetek osób uzależnionych doświadcza depresji niż w populacji ogólnej. Lęk, zwłaszcza społeczny, jest kolejnym zaburzeniem, którego osoby z uzależnieniami doświadczają w wysokim stopniu. Chociaż musi być więcej badań, aby dowiedzieć się, jak dokładnie te rzeczy korelują, istnieje teoria. Uważa się, że wiele osób używa alkoholu lub narkotyków, aby pomóc przezwyciężyć objawy depresji i lęku.

Używanie narkotyków lub alkoholu pomaga uwolnić serotoninę do mózgu, która podnosi duchy, ale także niweluje zahamowania, pozwalając człowiekowi być bardziej otwartym. To, co zaczyna się jako samoleczenie, aby czuć się tak, jak się wydaje, reszta świata może szybko zwrócić się do uzależnienia. Gdy efekty działania substancji zanikają, powracają stare objawy. Daje to wrażenie, że nie można poradzić sobie z życiem bez tej substancji. Z czasem staje się to bardzo bliskie rzeczywistości, ponieważ mózg przestaje samodzielnie wytwarzać serotoninę i inne czułe substancje chemiczne. Aby dotrzeć do tego pewnego siebie, szczęśliwego miejsca, potrzeba więcej narkotyków i alkoholu. Uzależnienie staje się Twoją rzeczywistością i od tego momentu uzależnieniem. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich stanie w obliczu uzależnienia, właściwy krok oferuje różne programy, które mogą pomóc Ci osiągnąć trwały powrót do zdrowia, w tym...

  • Męskie Centra Leczenia Uzależnień
  • Ośrodki Leczenia Uzależnień dla Kobiet
  • Ambulatoryjne Ośrodki Reanimacji Narkotyków
  • Środowiskowe Ośrodki Odwykowe dla Narkotyków

Depresja i lęk w powrocie do zdrowia

Po tym jak alkohol lub narkotyki są częścią twojego życia przez tak długi czas, wiele osób się boi. Mogą poczuć, że duża część z nich już odeszła i wpadają w depresję. Stare objawy istniejących wcześniej zaburzeń depresyjnych mogą ponownie pojawić się silniejsze niż kiedykolwiek. Lęk to kolejna rzecz, która się pojawia. Czy jesteś wystarczająco silny, by przejść przez drogę powrotną do zdrowia? Czy będziesz miał przyjaciół i będziesz w stanie pozytywnie oddziaływać na innych? Depresja i lęk stają się przytłaczające i wiele osób poddaje się chęci powrotu do używania w celu złagodzenia tych uczuć. Dlatego ważne jest, aby traktować obie te rzeczy razem z uzależnieniem. The Right Step oferuje zindywidualizowane programy leczenia, które obejmują leczenie uzależnień i terapie w celu leczenia pierwotnej przyczyny uzależnienia wiele z tych terapii obejmuje...

  • Program Terapii Poznawczo-Behawioralnej (Cognitive Behavioral Therapy Program)
  • Program Terapii Indywidualnej
  • Program Terapii Grupowej
  • Program Terapii Rodzinnej
  • Program Fitness Therapy

Podwójna diagnoza i leczenie

Jeśli masz ukryte zaburzenie psychologiczne, takie jak depresja lub lęk, uważamy, że masz podwójną diagnozę. Ważne jest, aby każde leczenie, które otrzymasz podczas rehabilitacji, odnosiło się również do tych zaburzeń. Nie zajmując się nimi, nadal pozostaje część problemu, który może być związany z wejściem na drogę do uzależnienia od narkotyków. Przyznając się do nich i lecząc je, jesteś w stanie uzyskać zdrowsze umiejętności radzenia sobie z nimi i ewentualnie leki łagodzące objawy. Taka kombinacja daje o wiele większe szanse na udane kontynuowanie drogi powrotu do zdrowia.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej