Czym jest głód alkoholowy i jak sobie z nim radzić?

głód alkoholowy

Głód alkoholowy to jeden z tych terminów związanych z alkoholizmem, który wyjątkowo często pojawia się w różnego rodzaju opracowaniach naukowych. Najczęściej definiuje się go jako nieodpartą chęć wypicia alkoholu występującą w połączeniu nie tylko z napięciem emocjonalnym, ale również somatycznym. Często towarzyszą mu również bardzo intensywne myśli o alkoholu. Głodu alkoholowego nie powinno się jednak mylić z ochotą na alkohol, z którą raz na jakiś czas ma do czynienia każdy z nas. W przeciwieństwie do niej pojawia się jedynie u osób uzależnionych, a jego cechą rozpoznawczą jest specyficzny stan psychofizyczny osoby, która go odczuwa. Przykrym uczuciom psychicznym towarzyszą również niemiłe doznania cielesne, co potęguje pragnienie sięgnięcia po alkohol. Oczywiście, również osoba nieuzależniona może tęsknić za alkoholem, w zdecydowanej większości przypadków mamy jednak do czynienia z myślami, dla których charakterystyczne jest to, że bardzo łatwo można je przegonić.

Osoba nieuzależniona jest też podatna na racjonalne argumenty przemawiające za tym, aby, mimo wszystko, nie dawać upustu swojemu pragnieniu. Gdy mamy do czynienia z alkoholikiem, przegonienie głodu nie jest już tak łatwym zadaniem, sytuację komplikuje zaś to, że osoby uzależnione w zdecydowanej większości przypadków nie mają nawet pojęcia o tym, że przeżywają głód alkoholowy. Problem staje się widoczny dopiero w momencie podjęcia leczenia. Wtedy właśnie alkoholik nie tylko rozpoznaje go u siebie, ale również rozpoczyna poszukiwanie sposobów na radzenie sobie z nim. Warto pamiętać i o tym, że nie ma takiej terapii, która eliminowałaby samoczynnie problem głodu alkoholowego. Mają z nim do czynienia alkoholicy stosujący rozwiązania farmakologiczne oraz ci, którzy stawiają przede wszystkim na samotne próby walki z nałogiem.

Pojawia się również u osób, które korzystają zarówno z psychoterapii, jak i ze spotkań AA. Źródło problemu leży zresztą w umyśle alkoholika, któremu przez cały czas wydaje się, że pije dlatego, że lubi oraz dlatego, że alkohol sprawia mu przyjemność. Niestety, prawdą jest to, że bardzo często wcale nie chce już pić i sam podejmuje nieśmiałe kroki, które mogłyby pomóc mu w zerwaniu z nałogiem. Alkoholicy często wymieniają objawy głodu, warto jednak pamiętać, że powinny być one traktowane przede wszystkim jako wskazówki. Głód alkoholowy zawsze ma indywidualny charakter, a co za tym idzie, wcale nie musi charakteryzować się tymi samymi cechami. Na szczęście, narastający głód nie stanowi wyroku. Przeciwnie, jest to stan, który w pewnym momencie przemija i który można pokonać zwłaszcza, gdy dojdzie do opracowania określonych strategii radzenia sobie z nim. Znakomite rezultaty przynosi również unikanie tego, co głód wyzwala, okazuje się bowiem, że istnieją pewne czynniki, które mają na niego zasadniczy wpływ.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej